Tělo se omladí samo

Vlivem přibývajícího věku se z naší pokožky postupně vytrácí důležitý kolagen. Gravitace způsobuje, že ochablá pleť je tažena směrem k zemi. Nepomáháme si ani životním stylem. Příznaky stárnutí pleti vidět spíše u kuřáků, nevhodné je také nadměrné slunění a konzumace alkoholu.

Buněčná terapie může znít jako sci-fi, ale dokáže navrátit ztracené mládí, a to jedinečnými buňkami, které tělo neodmítne. Jsou totiž jemu vlastní. V estetické medicíně se za poslední roky mluví a píše velmi mnoho o různých omlazovacích kúrách, při kterých se využívají například kmenové buňky.

Ty mají omladit, ozdravit i zkrášlit místo, ve kterém jsou aplikovány. Je zde však jedno důležité ale… Buňky, které se v estetické medicíně označují za kmenové, jsou nejčastěji odebírány z tukové tkáně. Je sporné, zda právě takové nediferencované buňky dokážou nahradit v pokožce původní fibroplasty a fibrocity, tedy buňky kůže. Navíc, aplikované buňky se svého nového úkolu nemusí zhostit a tělo je může začít odmítat.

Samoléčba těla
Antiaging medicína postupuje mílovými kroky i na Slovensku. Neustále se vyhledávají léčebné metody, jejichž výsledkem je co nejefektivnější způsob omlazování. Jednou z nich je buněčná terapie, která k omlazení pokožky využívá právě tělu vlastní kožní buňky.

V současnosti se problematice intenzivně věnuje Janka Holešovská, vedoucí lékařka medicínsko-estetického centra Medicor v Popradu. „Lidské tělo je dokonalý stroj, který se vlivem přibývajícího věku sice opotřebovává, ale zároveň poskytuje mnoho možností, jak stárnutí zpomalit, a to bez nepřirozeného zásahu.

Buněčná terapie je metodou autologní implantace. Jednoduše řečeno, buňky určené k implantaci pocházejí z těla samotného pacienta, z jeho kůže a zpracovávají se za přísných podmínek v laboratoři in vitro, tedy ve zkumavkách,“ vysvětluje Janka Holešovská.

Na rozdíl od nediferencovaných buněk, ze kterých se mají stát kmenové, tak jde o proceduru, která k omlazení pleti využívá vlastní buňky kůže. „Tělu přirozeně aplikované buňky z místa podání rovnoměrně migrují, přesouvají se a začínají tak produkovat kolagenová vlákna tvořící podkožní hmotu. Stimulací tvorby těchto proteinů se pleť opět napíná, čímž dochází ke korekci a vyhlazení vrásek. Mechanismus účinku je tak založen na biologických principech regenerace pokožky,“ přibližuje podstatu metody lékařka.

Buňky jsou uskladněny v tvz. buněčné bance ještě pět let po odebrání. V případě opakované aplikace v průběhu této doby není další odběr nutný.

Říká se, že věk člověk nezklame. Naše vlastní tělo to ovšem elegantním a rafinovaným způsobem dokáže, stačí mu jen trochu pomoci.

Nejnovější články

Další články autora